Na co zwrócić uwagę przy zakupie terrarium?

Kupno terrarium to dość skomplikowana sprawa. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz szukał domu dla swojego ukochanego zwierzaka. Pierwszą rzeczą, nad jaką powinniśmy się zastanowić przy zakupie to, dla jakiego zwierzęcia ma ono być przeznaczone. W terrarium bowiem możemy hodować: gady, płazy, małe ssaki (np. jeże), bezkręgowce, mięczaki, wije czy skorupiaki lub rośliny.

W zależności od tego, jakie zwierzę hodujemy, terrarium będzie różnić się wielkością i wilgotnością, który powinniśmy mu zapewnić. I tak przykładowo dla żaby, stworzymy terrarium tropikalne z wysoką wilgotnością, zapewnioną przez zraszacz albo fogger. Dla innych zwierząt będziemy starali odwzorować się klimat pustynny, stepowy czy umiarkowany.

Wybierzmy terrarium dobrane nie tylko do rodzaju zwierzęcia, ale także do jego wieku. Inne będzie przykładowo dla młodego pytona tygrysiego o długości 50-60cm, a inne dla dorosłego osobnika, którego rozmiar może wynieść 4.5-6 metrów. O tym, jak ważna jest wielkość terrarium niech świadczy obecność na wolności słynnego pytona, którego wylinkę znaleziono nad Wisłą w miejscowości Gassy. Być może właściciel zdecydował się na zbyt małe.

Następnie powinniśmy zdecydować się na rodzaj materiału, z jakiego zrobione będzie dom naszego pupila. Do wyboru mamy zasadniczo 2 rodzaje: szklane oraz plastikowe. Oczywiście oba mają swoje wady i zalety. I tak przykładowo szklane będzie droższe i cięższe, ale jednocześnie łatwiej przez nie obserwować zwierzę. Plastikowe natomiast mogą się odkształcić, ale za to są tańsze od szklanych, szczególnie w dużych rozmiarach.

Pamiętajmy, że w terrarium będzie się znajdować nie tylko zwierzę, ale również dużo dodatkowego osprzętu takiego jak: oświetlenie (promiennik), nawilżacz, basen (bardzo istotna sprawa dla niektórych gatunków np. żółwi), mata grzewcza bądź grzałka czy higrometr do mierzenia wilgotności. Dodatkowo podłoże odpowiednie dla każdego gatunku. Dla przykładu patyczaki wymagają sporej ilości gałęzi, łodyg i kory, które również muszą się zmieścić.

Jeśli chcemy by nasze zwierzę było zdrowe i dobrze się czuło w terrarium dowiedzmy się jakich warunków potrzebuję, a następnie kupmy mu takie skrojone na miarę jego potrzeb. Pamiętajmy, że kwestie wizualne są na drugim miejscu. Jeśli nasza agama, gekon czy skolopendra będą dobrze się czuć, my będziemy mogli obserwować je z przyjemnością. Wiele cennych informacji na temat tego, jakie terrarium kupić, by zadowolić zwierze, znaleźć można na stronach internetowych sklepów terrarystycznych. Przykładowy artykuł specjalistyczny na temat terrarium dla agamy brodatej znajdą Państwo tutaj: http://www.terrasklep.pl/content/29-terrarium-dla-agamy-brodatej-pogona-vitticeps