Pięknie zaprojektowane wnętrze — to nie tylko uczta dla zmysłów estetycznych!

Uwzględnienie estetyki na etapie projektowania albo wykańczania wnętrz nie jest tylko kosmetycznym elementem. Często bagatelizujemy rolę przemyślanie opracowanych wnętrz, sprowadzając je właśnie do pełnienia funkcji wyłącznie dekoracyjnych. Ale nie zapominajmy, że przełoży się to na nasz nastrój i samopoczucie, a nawet wpłynie na sposób naszego funkcjonowania. Pamiętajmy, że projektowanie wnętrza to także stworzenie dobrego planu komunikacyjnego — słowem ułatwienie logicznego poruszania się po naszym domu. To m.in. dlaczego umieszcza się kuchnie blisko drzwi wejściowych, a sypialnie nieco dalej od części gościnnej, bardziej skrycie i intymniej w stosunku do reszty pomieszczeń. Z kolei sam projekt wnętrza może wyrażać charakter właściciela domu, wpływać kojąco na nasze zmysły, a nawet szokować i intrygować gości. Często może przywoływać jakieś przemiłe wspomnienia miejsc, do których chętnie wracamy, a nawet osób.

Architekt wnętrz — nie taki straszny jak…

Z usług architektów wnętrz nie korzystamy zbyt chętnie. Powszechnie kojarzeni są raczej z jakąś burżuazją i wygórowanymi stawkami, a w istocie ich usługi nie są przesadnie drogie. Doświadczenie, które posiadają ci specjaliści, pozwoli na wydobycie piękna z dosłownie każdego wnętrza. Konsultują swoje działania z klientem, a na podstawie jego potrzeb i gustów, proponują niebanalne rozwiązania i motywy wnętrz. Często ich rola ogranicza się do wkomponowania kilku dodatków albo nieznacznych zmian, ale niekiedy, jeżeli klient wyraża taką chęć, mogą przemeblować cały dom — wówczas minie sporo czasu, zanim się do niego przyzwyczaimy i odpędzimy wrażenie, że znajdujemy się w zupełnie nowym miejscu.

Gdzie znaleźć dobrego architekta wnętrz?

Jeżeli żaden z naszych członków rodziny albo przyjaciół nie jest w stanie polecić nam nikogo sprawdzonego, to dobrym krokiem będzie sięgnięcie po internet. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę z dopisaną miejscowością i… zacznijmy przebierać w ofertach typu http://www.ainprojektowanie.com/! Niektórzy architekci posiadają własne strony internetowe, na których możemy podziwiać ich portfolio, co znacznie ułatwi wybór odpowiedniej osoby.

Pamiętajmy, że to usługi skierowane do szerokiego grona osób. Nie warto z nich rezygnować za sprawą stereotypów — jeżeli chcesz tchnąć w swój dom nowe życie, nie czekaj — znajdź dobrego architekta!