W pracy barmana liczy się wiedza w zakresie łączenia alkoholi z najróżniejszymi dodatkami, doświadczenie, optymistyczne i życzliwe podejście do klientów lokalu oraz prezencja. Profesjonalizm barmana widoczny jest w  jego zachowaniu i nienagannym wyglądzie. O doskonały wizerunek osoby za barem dbają elementy garderoby, znakomicie sprawdzające się podczas kilkunastogodzinnej pracy, zapewniające swobodę ruchu, oddychalność oraz właściwości plamoodporne. Wśród tych elementów niezbędne są zapaski barmańskie, które mają za zadanie chronić dolną część garderoby przed bezpośrednim kontaktem z produktami spożywczymi.

Najczęściej stosowane rodzaje zapasek barmańskich

Pracownicy lokali gastronomicznych, obsługujący gości, zakładają na odzież roboczą stylowe zapaski, które nie tylko chronią odzież, a także pozwalają na posiadanie przy sobie ( w niewielkiej kieszonce na zapasce) notatnika, długopisu lub drobnych monet do wydawania reszty. Zapaski barmańskie dostępne są w wersji krótkiej, sięgającej przed kolano oraz w wersji długiej, sięgającej do około połowy łydki. Z uwagi na ilość przemieszczania się w obrębie sali barmani często wybierają długie zapaski, które prezentują się gustownie i doskonale chronią odzież. Najmodniejsze zapaski barmańskie dopasowane są do kolorystyki pozostałych elementów garderoby. Do czarnej koszuli i czarnych spodni świetnie pasuje czarna zapaska. Jeżeli barman nosi białą koszulę, znakomicie wygląda ona w połączeniu z białą zapaską. 

Z czego wykonane są zapaski barmańskie?

Zapaski barmańskie muszą odznaczać się dużą odpornością na plamy, łatwością utrzymania w czystości oraz niskim poziomem zagnieceń. Zapaski najczęściej wykonywane są z wytrzymałego, odpornego na spieranie się twillu o gramaturze 250 – 280 g. Wysoka jakość zapasek barmańskich wiodących marek zapewnia długotrwałość użytkowania bez widocznych śladów zużycia. Aby wzmocnić profesjonalny wizerunek barmana, zapaski barmańskie często zdobione są haftem lub nadrukiem z logo lokalu, lub przedsiębiorstwa, z którym lokal podpisał umowę o wyłączną dostawę produktów.