W sklepach z zabawkami można spotkać czasem tablicę sensoryczno-manipulacyjną. Jest to idealny pomysł na prezent dla niemowlaka. Tablica wyróżnia się nie tylko oryginalnością. Angażuje ona różne zmysły dziecka i pomaga mu się rozwijać. Jednocześnie sprawia tak wiele frajdy! Jakie są dokładnie jej zalety?

Czym są tablice sensoryczno-manipulacyjne?

Tablica sensoryczna manipulacyjna może mieć dowolny kształt i rozmiar. Umieszcza się na jej różne elementy, takie jak zasuwki, suwaki, lusterka, korbki, kłódki, koraliki nawleczone na żyłkę, pokrętła, kółka zębate… Możliwości jest wiele, chodzi o to, aby tablica była jak najbardziej różnorodna, kolorowa i atrakcyjna dla dziecka. Niemowlaki potrafią spędzać wiele czasu dotykają poszczególne elementy i manipulując nimi. Trudno się temu dziwić: maluchy są przecież bardzo ciekawskie! Tablice manipulacyjno-sensoryczne nawiązują do metod pedagogiki montessoriańskiej. Jest to system wychowawczy, który kładzie nacisk na wszechstronny rozwój dziecka. Bardzo ważne jest w nim to, aby odpowiednio zaaranżować środowisko dziecka. Powinno być one stymulujące i ciekawe. Warto wiedzieć, że tablice sensoryczno-manipulacyjne są połączeniem dwóch zabawek edukacyjnych. Tablica sensoryczna ma z założenia wpływać na trzy zmysły: dotyku, wzroku i czucie głębokie. Z kolei tablica manipulacyjna jest bardziej angażująca. Ma ona zapoznać dziecko z nowymi dźwiękami, kolorami, strukturami itp.

Zalety tablic sensoryczno-manipulacyjnych

Tablice sensoryczno-manipulacyjne to jedna z najlepszych zabawek, jakie można sprezentować dziecku. Jakie dokładnie mają one zalety?

  • Pomagają w rozwoju motoryki małej. Dziecko uczy się manipulować różnymi elementami. Używa w tym celu ręki, dłoni i palców, które są trenowane. Dzięki temu ruchy dziecka zyskują na precyzji.
  • Angażują różne zmysły. Tablice są kolorowe, dzięki czemu przykuwają wzrok. Dziecko może dotykać różnych elementów o odmiennej formie, strukturze oraz powierzchni, dzięki czemu angażuje zmysł dotyku. Poszczególne elementy mogą również wydawać dźwięki, pomaga to w rozwoju słuchu.
  • Rozwija czuje głębokie. Czucie głębokie to zdolność identyfikowania swojego położenia i ruchu. Tablice sensoryczno-manipulacyjne pomagają ją zdobyć.
  • Pomagają ćwiczyć koncentrację i myślenie. Jak działają poszczególne elementy, jakie jest ich przeznaczenie i sposób działania? Są to pytania, na które próbuje odpowiedzieć dziecko w trakcie zabawy tablicą sensoryczno-manipulacyjną. Rozwija się zdolność jego koncentracji na poszczególnych elementach, pojawia się zrozumienie różnych zjawisk i mechanizmów.
  • Służą eksploracja. Tablica sensoryczno-manipulacyjna to nieustanne źródło eksploracji. Dziecko wciąż poznaje nowe elementy, jego funkcje, czy zależności między różnymi obiektami.
  • Dostarczają wiele frajdy. Zabawa tablicą sensoryczno-manipulacyjną to dla dzieci prawdziwa przyjemność. Choć wiele się one uczą, wcale nie czują się zmęczone. Wręcz przeciwnie, mają jeszcze większą ochotę na eksperymentowania z różnymi przedmiotami. 
  • Są elastyczne. Tablica sensoryczno-manipulacyjna jest odpowiednia dla dzieci w różnym wieku. Na każdym etapie rozwoju odkrywa ono dla sobie coś nowego.

Tablice sensoryczno-manipulacyjne są coraz chętniej stosowane przez pedagogów i nauczycieli. Można je także zakupić w celu użytku domowego. W zależności od wieku dziecka, będą się one różnić wielkością i ilością elementów. Łączy je to, że pozwalają się one rozwijać dziecku na wielu płaszczyznach. Zawsze są źródłem przyjemności i pozwalają miło spędzić czas.