Sztukateria sufitowa to po prostu elementy dekoracyjne. W większości kościołów spotykamy najczęściej renesansowe i barokowe budowle sztukatorskie w formie rzeźb lub bogato i pięknie zdobionych gzymsów. Dziś możemy też ją spotkać oczywiście w naszych domach, nawet jeśli przybrało to bardziej uporządkowaną i klasyczną formę. Obecnie sztukateria produkowana jest głównie z gipsu, żywicy poliuretanowej lub styropianu pokrytego warstwą ochronną. W zależności od miejsca montażu, sztukaterię można podzielić na wewnętrzną i elewacyjną. Choć ten ostatni rodzaj jest coraz rzadziej spotykany w nowoczesnych blokach budowlanych, tak sztukateria wewnętrzna przeżywa po raz kolejny swój rozkwit. Sztukateria sufitowa przeznaczona jest do wykończenia i urozmaicenia wnętrza. Dzięki jej zastosowaniu można wykorzystać złudzenia optyczne do manipulowania wyglądem pomieszczenia i umiejętnie ukrywać jego niedoskonałości, jak również podkreślać zalety pomieszczenia. Listwy montowane pionowo sprawiają wrażenie, że pomieszczenie wydaje się być wyższe, natomiast listwy poziome skracają ścianę. Z kolei efektowna i piękna rozeta podkreśla elegancki żyrandol. Nierówności ścian można również ukryć pod listwą.

Sztukateria sufitowa jako ozdoba

Sufit to miejsce, które nie jest dekorowane zbyt często. Zwykle jest biały lub pasuje do koloru ścian. Jeśli spojrzymy wstecz, zobaczymy, że w przeszłości dużo więcej uwagi przywiązywano do dekoracji sufitów. Nie bez powodu, kiedy odwiedzamy starożytne zabytki, często podnosimy wzrok, by podziwiać mozaiki, czy inne ozdoby. Gdy sztukateria powraca do trendów wnętrzarskich, powracają także dekoracje sufitowe. Najprostszym i zarazem najczęstszym akcesorium są listwy sufitowe, które montuje się w całym pomieszczeniu. Mogą być one minimalistyczne, ale także dekoracyjne.

Sztukateria i jej montaż

Sztukateria sufitowa jest dość prosta w montażu. Ogólnie rzecz biorąc, do połączenia elementu z podłożem wystarczy wysokiej jakości klej. Styropian, gips lub też żywica to lekkie i dosyć trwałe elementy, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania do nich dodatkowych gwoździ czy podpór. Aby zharmonizować kompozycję, sztukaterię maluje się razem ze ścianą. Sztukaterie doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych domów, czy mieszkań lub można je wykorzystać do stworzenia całych wnętrz w stylu klasycznym. Nie należy jednak przesadzać. Sztukaterie należy projektować w taki sposób, aby nie obciążały zbytnio pomieszczenia. Używane oszczędnie, stwarzają poczucie estetyki i piękna oraz sztukateria sufitowa może znacząco podnieść wartość nieruchomości.