Naturalne oleje roślinne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo posiadają one pozytywny wpływ na zdrowie oraz urodę. Jednym z olei, którego właściwości warto docenić jest bez wątpienia olej z pestek dyni tłoczony na zimno. Oprócz walorów zdrowotnych przypisuje mu się również duże walory smakowe. Aby móc cieszyć się pełnią jego właściwości, należy zadbać o odpowiednie dawkowanie. 

Jakie są właściwości oleju z pestek dyni?

Jak wspomniano na wstępie, olej z pestek dyni posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Znajdziemy w nim duże ilości cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto, olej ten dzięki zawartości fitosteroli oraz tokoferoli słynie z silnych właściwości antyoksydacyjnych. Dzięki temu będzie pomocny w walce z wolnymi rodnikami. Jego regularne spożywanie przyczyni się także do poprawy wyglądu naszych włosów i skóry. Badania dowiodły, że olej ten jest w stanie obniżyć zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi. W oleju z pestek dyni znajdziemy także całe mnóstwo cennych dla naszego zdrowia witamin. Na uwagę zasługuje wysoka zawartość witaminy A, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziemy w nim także witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy.

Jak stosować olej z pestek dyni?

Olej z pestek dyni zakupimy w sklepach ze zdrową żywnością, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Ze względu na wspaniałe walory smakowe, olej ten przypadnie do gustu większości osób. Nadaje się do wszechstronnego wykorzystania. Z powodzeniem możemy przygotować na jego bazie dressing do sałatki. Olej z pestek dyni wspaniale sprawdzi się również jako dodatek do zup, zwłaszcza zup kremowych. Niektórzy dodają ten olej również do deserów, gdyż podkreśla on ich wyjątkowy smak. Olej może być również stosowany zewnętrznie. Poleca się go posiadaczom cery suchej. Nada się również do olejowania włosów. Aby olej z pestek dyni nie utracił swoich dobroczynnych właściwości oraz walorów smakowych, należałoby zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Przede wszystkim olej powinien znajdować się w butelce z ciemnego szkła. Dobrze jest umieścić ją w chłodnym i zacienionym miejscu. 

Partner artykułu Pi-nuts – https://sklep.pi-nuts.eu/kategoria-produktu/oleje/