Sport to zdrowie. Do jego uprawiania niezbędna jest jednak specjalistyczna odzież. Nikt nie czułby się wszak komfortowo, biegając czy jeżdżąc na rowerze w jeansach. O ile nieodpowiedni dobór spodni wiąże się jedynie z niewygodą, o tyle nieprawidłowy model obuwia niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Sprawdźmy zatem, co należy wziąć pod uwagę przed zakupem sportowej odzieży.

Odpowiednie buty to podstawa

Dobór obuwia do dyscypliny sportu ma ogromne znaczenie zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla komfortu ćwiczeń. Zadaniem sportowych butów jest przede wszystkim amortyzacja stopy. Ich modele różnią się jednak znacznie w zależności od dziedziny sportu. Na siłownię zakładamy inne obuwie niż na bieżnię czy na boisko do piłki halowej. Buty chronią nas przed niechcianymi kontuzjami. Aby lepiej dopasowały się do stopy, sięgajmy po modele sznurowane. W celu podjęcia najlepszej decyzji, przed samym zakupem zapytajmy o radę specjalistę bądź zasięgnijmy języka na stronach internetowych, poświęconych danej dyscyplinie sportu.

Skóra musi oddychać

W przypadku sportowej bielizny, spodni oraz koszulek, najważniejsze jest, aby pozwalały one naszej skórze oddychać. Wiele popularnych tkanin może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wszelkie odparzenia lub swędzące rany mogą być wynikiem ich noszenia. Sięgajmy po materiały, które dobrze absorbują pot oraz przepuszczają powietrze. Bawełna to, przyjemny w dotyku, naturalny materiał, a wykonana z niej sportowa odzież jest w pełni bezpieczna. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będą natomiast ubrania z domieszką lycry czy poliestru, które lepiej dopasowują się do kształtu naszego ciała.

Komfort i wygoda

Po wzięciu pod uwagę czynników zdrowotnych, skupmy się na naszym komforcie. Wybierajmy ubrania, w których sami dobrze się czujemy. Oferta rynku odzieży sportowej jest niezwykle szeroka. Możemy zdecydować się na legginsy lub spodenki. Obcisłe topy lub luźne t-shirty. Ważne, aby ubrania same w sobie stanowiły dobrą motywację do podejmowania fizycznej aktywności.