W Polsce codziennie mówi się o smogu, który spowija cały kraj. Niewątpliwie jest on prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia obywatelek i obywateli, gdyż w jego składzie można znaleźć szereg szkodliwych związków chemicznych, które mogą wywoływać astmę, zapalenie oskrzeli i nie tylko. Jednak zanim zostaną wprowadzone konieczne zmiany na większą skalę, każdy musi sobie radzić na własną rękę. W tym artykule podpowiadamy, jak chronić się przed smogiem.

Maski antysmogowe

Jeżeli dużo czasu spędzasz na dworze, uprawiasz jogging bądź wychodzisz regularnie ze swoim psem – maska antysmogowa może być rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Na rynku znajduje się obecnie niezwykle szeroki wybór tych produktów – znajdziemy bez problemu model stworzony z myślą o dzieciach, a także osobach uprawiających na zewnątrz sporty. Dostępne są również maski idealne na co dzień.

Wśród produktów tego typu szczególnie popularne są maski wykonane z estetycznych, wzorzystych materiałów. Dzięki nim są one nie tylko praktycznym, ale jednocześnie modnym gadżetem.

Oczyszczacze powietrza

Warto pamiętać, że smog z łatwością przedostaje się również do wnętrz. Sposobem na smog w domu jest zakup dobrego oczyszczacza powietrza. Dobry oczyszczacz powietrza to urządzenie filtrujące powietrze, usuwając z niego nie tylko szkodliwe pyły, ale również grzyby, roztocza czy różnego rodzaju bakterie. Decydując się na zakup oczyszczacza należy zwrócić uwagę na to, by wybrany model posiadał filtr HEPA lub filtr węglowy. Jeżeli masz urządzenie tego typu w domu, możesz zapomnieć o wietrzeniu, które w obliczu smogu i tak nie daje żadnych korzyści zdrowotnych.

Rośliny  

Naukowcy podali jakiś czas temu informację o tym, iż istnieją rośliny, które mogą pomagać oczyszczać powietrze w domu. Należy do nich m.in. skrzydłokwiat, paprotka, dracena czy bluszcz pospolity. Na pewno nie są one tak efektywne, jak maski antysmogowe czy oczyszczacze powietrza, ale zieleń w domu ma również inne plusy, więc zdecydowanie warto zainteresować się ich zakupem. Tym bardziej że wymienione gatunki są zazwyczaj niezwykle łatwe w uprawie.