Istnieje wiele metod na ozdobienie ścian swojego domu, mieszkania, czy biura. Można to zrobić dzięki zastosowaniu ciekawych kolorów, wzorów, czy barw. Jednym ze sposobów jest również zaaranżowanie zielonej ściany. Dowiedz się czym jest zielona ściana i zdecyduj, czy jej zastosowanie w twoim domu będzie dobrym pomysłem.

Co nazywamy zieloną ścianą?

Pojęciem tym określamy pionową ścianę, która wykonana jest z roślin. Tego typu aranżację stosować można zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Moda na zieloną ścianę przyszła do Polski stosunkowo niedawno. Tego typu kompozycje najczęściej spotkać mogliśmy w miastach – na budynkach użyteczności publicznej, w zwartych i mocno zabudowanych osiedlach. Zielone rośliny okalające ściany budynków w wielu miejscach zasłaniają odpadające tynki, czy namalowane przez chuliganów graffiti. Jednak z czasem prywatne mieszkania także zaczynają być zaopatrywane w zielone ściany.

W swoich mieszkaniach prawie zawsze posiadamy jakieś roślinki. Są to najczęściej rośliny ozdobne – głównie kwiaty. Zielona ściana może być alternatywą lub dodatkiem do tradycyjnych kwiatów w doniczkach.

Jak zamontować zieloną ścianę?

Aktualnie nie jest to skomplikowana sztuka. Można skorzystać z dostępnych systemów montażowych. Jedną z opcji jest wybór modułu ściennego, w którym znajdują się otwory na roślinki. Przed montażem opisywanego modułu trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ściany przed wilgocią. Warto w cym celu zastosować warstwę ochroną (np. z PCV). Na założoną ochronną warstwę można już montować moduły, które trzeba dobrze przymocować – najlepiej za pomocą solidnych wkrętów. Kolejnym krokiem jest już wykonanie ciekawej kompozycji z roślin. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Jeżeli nie chcemy korzystać z gotowych modułów, zawsze możemy sami wykonać ciekawy projekt zielonej ściany.Możliwości na jej urządzenie jest mnóstwo. Wykorzystać można do tego celu przeróżne materiały, które mamy w domu, czy garażu (rury, deski, siatki, doniczki, wiklinowe kosze, itp.).

Zamontowane pionowe grupy roślin można wyposażyć w system nawadniania, dzięki któremu podlewanie sadzonek będzie wyjątkowo łatwe. Trzeba również pamiętać o zapewnieniu roślinom odpowiednich warunków, czyli stosownego naświetlenia, dobrej ziemi oraz nawozów.

Jakie rośliny będą najlepsze w zielnej ścianie?

Najczęściej stosowane są:

  • pnące się rośliny takie jak: bluszcz pospolity, figowiec pnący, pasiątka zwisła, filodendron pnący, syngonium;
  • paprocie;
  • rozchodniki;
  • rośliny z rodziny bromeliowatych;
  • rośliny z rodziny ananasowatych.

Gdzie montować zieloną ścianę?

Tego typu aranżację wykonać można wszędzie. Nie ma żadnych reguł, które ograniczają nas w kwestii montażu pionowej ściany roślin. Zielonymi kaskadami możemy cieszyć się zarówno w salonie, sypialni, kuchni, czy nawet w łazience. Rośliny to ozdoby, które nadadzą się do każdego wnętrza. Zarówno nowoczesne mieszkania, jak też te, wykonane w stylu bardziej klasycznym mogą być przyozdobione pięknymi, zielonymi ścianami.

Żywe, zielone ściany można montować także na zewnątrz budynku. Dzięki temu można przyozdobić go w ciekawy sposób. W okresie wiosny i lata zielone rośliny okalające ściany na pewno dodadzą świetnego stylu każdemu budynkowi. Pamiętajmy jednak, że montaż takich konstrukcji na zewnątrz będzie nieco trudniejszy. Można korzystać z wielu gotowych rozwiązań (moduły) albo wykonać montaż według własnego pomysłu. Istnieje także opcja zlecenia wykonania aranżacji firmie, która się tym zajmuje.