Czym jest kotylion narodowy?

Kotylion narodowy jest to kolista rozetka, która składa się z dwóch kolorów wstążek. Jej barwy biało-czerwone nie są przypadkowe. Jest bowiem symbolem patriotycznym Polaków. Barwy te zostały uznane jako narodowe po raz pierwszy 03 maja 1792 roku. Według zaleceń rozetka powinna mieć średnicę od 4 do 6 cm. W środku powinien być kolor biały, a na zewnątrz otoczka z koloru czerwonego. Takie heraldyczne znaczenie barw odwzorowuje godło Królestwa Polskiego — białego orła na czerwonym tle. Forma bardziej rozbudowana dopuszcza biały w środku, następnie czerwony i na zewnątrz białą otoczkę. Pomimo takich ustaleń powszechne stało się noszenie odwrotnych rozetek, czyli czerwony w środku, a biały na zewnątrz. W takim układzie noszono kotyliony w okresie np. powstania styczniowego. Innym wzorem jest rozetka w kolorze czerwonym w środku, na której jest biały orzeł, a okala ją biała otoczka. 

Aby kotylion trzymał się miejsca do którego jest przyczepiony, warto aby miał od spodu odpowiednie zapięcie. Niektóre kokardy mają dodatkowo doczepiane luźno wiszące wstążki, również w kolorach barw narodowych. 

Kiedy przypinamy do odzieży kotylion?

Podczas wszelkich uroczystości państwowych wskazane jest przypięcie odpowiedniego kotylionu do ubrania. Święto Niepodległości z pewnością jest jednym z najważniejszych, podczas którego wszyscy Polacy powinni dumnie nosić kokardy narodowe. W historii Polski wiele było momentów, gdy noszono te symbole. Przypinano je na różnych manifestacjach patriotycznych i podczas powstań narodowych. Nosili je powstańcy w Krakowie, powstańcy styczniowi, ułani Legionów Polskich i wiele innych. 

To, co potocznie nazywamy kotylionem, tak naprawdę nazywa się kokarda narodową. Bez względu jednak na nazwę czy zestaw kolorów, należy pamiętać, że jest to symbol narodowy i trzeba obchodzić się z nim godnie. Używamy ich tylko w wyjątkowych sytuacjach, szczególnych uroczystościach. Kokardy narodowe są wpinane w klapy mundurów lub ubrań cywilnych, żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Umieszczane są w lewej części klapy marynarki. Wpinane są przez młodzież szkolną podczas akademii z okazji świąt narodowych. Noszą go politycy, głowy państwa i inne ważne osobistości. Warto uczyć od małego dzieci wartości tego symbolu.

Więcej informacji o kokardach i kotylionach znaleźć można na
https://okolicznosciowe.com.pl/.